:: دوره 28، شماره 1 - ( بهار 1397 ) ::
جلد 28 شماره 1 صفحات 44-49 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر مصرف ویتامین C بر آسیب کبدی پس از مصرف متوتروکسات در موش صحرایی
بهزاد جمالی* 1، سجاد جمالی2، ناصر شکری کله سر3
1- باشگاه پژوهشگران جوان ونخبگان ، واحد تبریز، دانشگاه آزاداسلامی ، تبریز، ایران ، behzadjamali100@yahoo.com
2- باشگاه پژوهشگران جوان ونخبگان ، واحد تبریز، دانشگاه آزاداسلامی ، تبریز، ایران
3- گروه بیوشیمی ، واحد اردبیل ، دانشگاه آزاد اسلامی ، اردبیل ، ایران
چکیده:   (494 مشاهده)
سابقه و هدف: متوتروکسات یک آنتاگونیست اسید فولیک است که به طور گسترده به عنوان داروی شیمی درمانی سایتوتوکسیک برای لوسمی و سایر بدخیمی­ها استفاده می­شود. متوتروکسات باعث اختلالات ساختاری و عملکردی در کبد می­شود. این مطالعه در نظر دارد اثرات حمایتی ویتامین C برتغییرات هیستولوژیکی و بیوشیمیایی ناشی از سمیت مزمن متوتروکسات بر کبد موش­های صحرایی نر را بررسی کند.
روش بررسی: در این مطالعه تجربی، 30 موش به سه گروه تقسیم شدند. گروه 1 (گروه شاهد) نرمال سالین 9/0% به صورت داخل صفاقی برای 10 روز متوالی دریافت کردند. گروه2، mg/kg20 داروی متوتروکسات به صورت داخل صفاقی برای ده روز متوالی دریافت کردند. گروه 3 به همراه داروی متوتروکسات، mg/kg25 ویتامین C به صورت داخل صفاقی برای ده روز متوالی دریافت کردند. در پایان ده روز، موش­ها بیهوش و سرم آنها جهت ارزیابی فاکتورهای بیوشیمیایی در فریزر نگهداری شد. بعد از قطع نخاع گردنی، کبد آنها جهت مطالعات بافت شناسی خارج شد.
یافته­ها: مقادیر آسپارتات ترانس آمیناز (AST)، آلانین آمینوترانسفراز (ALT) سرم در موش­های دریافت کننده ویتامین C به طور معنی­داری کمتر از موش­های در معرض متوتروکسات بود. در موش­های در معرض ویتامین C و متوتروکسات، تغییرات هیستولوژیکی کمتری نسبت به گروه در معرض متوتروکسات مشاهده شد.
نتیجه­گیری: از نتایج این مطالعه نتیجه­گیری می­شود ویتامین C ممکن است نقش مفیدی در جلوگیری از آسیب کبدی ناشی از متوتروکسات داشته باشد.
واژه‌های کلیدی: آسکوربیک اسید، کبد، آسیب، متوتروکسات، موش صحرایی
متن کامل [PDF 320 kb]   (104 دریافت)    
نوع مطالعه: تجربي | موضوع مقاله: علوم آزمايشگاهي
دریافت: ۱۳۹۶/۲/۲۷ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۳ | انتشار: ۱۳۹۷/۱/۱۲


XML   English Abstract   Printدوره 28، شماره 1 - ( بهار 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها