:: دوره 28، شماره 1 - ( بهار 1397 ) ::
جلد 28 شماره 1 صفحات 37-43 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی بیان ژن Bcl-xl متعاقب اثر کلستاز و داروی کورکومین در ناحیه هیپوکمپ موش‌های صحرایی نر
سمیه باغبادرانی1، محمد ناصحی* 2، مهرداد هاشمی3
1- کارشناس ارشد، گروه ژنتیک، دانشکده علوم نوین، واحد علوم پزشکی تهران، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران ، ایران
2- دانشیار گروه فیزیولوژی، دانشکده علوم نوین، واحد علوم پزشکی تهران، دانشگاه آزاد اسلامی،تهران، ایران ، nasehi@iricss.org
3- استاد گروه ژنتیک، دانشکده علوم نوین، واحد علوم پزشکی تهران، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران ، ایران
چکیده:   (570 مشاهده)
سابقه و هدف: کلستاز نوعی بیماری کبدی است که در آن ترشح صفرا دچار اختلال شده و منجر به تجمع نمک­های صفراوی می‌شود، و در صورت درمان نشدن قادر به تاثیر­گذاری روی اندام­های مختلف بدن از جمله قلب، عروق و مغز است. این بیماری در بیان ژن­های دخیل در آپوپتوز و بیوژنز میتوکندریایی تاثیرگذار است. کورکومین در درمان بیماری­های مزمنی از جمله اختلالات التهابی، عصبی و بیماری­های نئوپلاستیک نقش درمانی موثر و کارآمدی دارد. در این پژوهش، اثرات بیماری کلستاز بر تغییرات بیان ژن­ ضد آپوپتوزی (BCL-XL) در ناحیه هیپوکمپ مغز موش صحرائی نر نژاد ویستار و همچنین تاثیر کورکومین بر بیان این ژن بررسی شد.
 روش بررسی: موش‌‌ها به چهار گروه BDL، BDL - کورکومین، شم- کورکومین و کنترل تقسیم شدند. گروه اول، تحت جراحی BDL (بستن مجرای صفراوی) قرار گرفتند. گروه دوم، علاوه بر جراحی تحت تیمار با کورکومین واقع شدند. گروه سوم، فقط استرس جراحی را دریافت کرده و با دارو نیز تیمار شدند. گروه چهارم،  شامل موش‌های سالم بودند. در مرحله بعدی هیپوکمپ موش‌ها جمع‌آوری، RNA استخراج، cDNA سنتز و در نهایت میزان بیان ژن­ توسط تکنیک Real Time PCR اندازه‌گیری شد.
یافته­ها: نتایج حاصل از بررسی گروه مبتلا به کلستاز تیمار شده با کورکومین نشان دادند که دارو منجر به افزایش بیان ژن BCL-XL در هیپوکمپ موش صحرایی نر شد.
نتیجه­گیری: داده­ها بیانگر این هستند که کورکومین می­تواند آپوپتوز القا شده توسط کلستاز را در منطقه هیپوکمپ موش صحرایی نر تغییر دهد.
واژه‌های کلیدی: کلستاز، BCL-XL، آپوپتوز، هیپوکمپ، کورکومین
متن کامل [PDF 387 kb]   (80 دریافت)    
نوع مطالعه: تجربي | موضوع مقاله: ژنتيك
دریافت: ۱۳۹۶/۲/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۱۵ | انتشار: ۱۳۹۷/۱/۱۲


XML   English Abstract   Printدوره 28، شماره 1 - ( بهار 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها